Mops

(mopslík)

Povaha plemene

Velikou předností mopse je jeho nesmírně mírumilovná, přátelská a společenská povaha. Mops je důstojný a inteligentní pes, vyrovnaný, šťastný a plný života. Jde o pejska výjimečně oddaného jednomu pánovi, nebo rovnou celé rodině. Být dobrým, nenáročným a klidným společníkem je od samého počátku jeho úkolem a plní ho dokonale. Štěně mopse je prý oproti jiným plemenům neobvykle klidné, bez potřeby demolovat zařízení bytu.

Mops je šťastný, pokud má své milované vždy nablízku. Nejlépe, pokud se sám hřeje v jejich náruči. Zkrátka pokud je stále brán na vědomí jako milovaný a plnohodnotný člen rodiny, což také ve většině případů bývá.

Rozhodně nepatří ke psům, které by bylo nutné cvičit. Na druhou stranu ale není možné mopse někam odstrčit, zavřít do kotce nebo na chodbu a nevšímat si ho. Potřebuje společnost, vlídné prostředí i určité pohodlí. Hodí se všude tam, kde je potřeba jeden dobře naladěný a na pohyb nenáročný psí společník. Mops se nehodí k lidem, kteří mají na psa vysoké požadavky např. sport nebo výcvik, příliš lpí na vymezení rolí pán-pes, anebo nemohou většinu dne trávit se psem.

Popis mopse

Mops je velice malé plemeno, které se vejde do každého bytu. Jejich váha se pohybuje v rozmezí 6,3 – 8,1 kg a dorůstají výšky 25 – 28 cm. Může být v barvě stříbrné, apricot, béžové nebo černé. Srst mopse je krátká, měkká, hladká a lesklá, nikdy ne zvlněná.

Hlava je velká a kulatá s klopenýma nebo zahnutýma ušima. Oči jsou velmi velké, kulaté a tmavé s jemným a starostlivým výrazem. Má mírný předkus.

Vzhled tohoto psa je specifický, nemůžete si ho s ničím splést. Tělo je krátké a podsadité s rovným výraznými hřbetem na přiměřeně dlouhým silných nohách. Celkově je mops hodně osvalený, se zvýrazněným zvrásněním kůže. Ocásek má být zatočen co nejtěsněji u hřbetu. Nejvíce žádoucí je dvojité zatočení.

Základní péče o psa

Chovat mopse může každý, kdo hledá nenáročného a bezproblémového psa, ať už uvažuje o pořízení mopse osamělý důchodce nebo rodina s dětmi. Důležité je, aby pes nezůstával doma dlouho sám a aby se mu vždy dostalo dost lásky a porozumění. Citová závislost na člověku je pro toto plemeno charakteristická.

Výchova mopse není složitá, je potřeba jen hlídat, abyste ho samou láskou příliš nerozmazlili. Jinak je to klidné plemeno s vyrovnanou povahou a bez obvyklých zlozvyků.

Chov Mopse má, bohužel, i svou stinnou stránku. Majitelé se často potýkají s očními problémy svých mazlíčků. Zánět rohovky se dá léčit kapkami, což není vždy jednoduché. Je také třeba dbát na správnou stravu, neboť mohou mít sklon k obezitě, která může způsobit další zdravotní komplikace.

Klasifikace FCI

Zemí původu mopse je Čína. Podle FCI patří Mops do skupiny 9 – Společenská plemena a toy, sekce 11 – malí molossoidní psi bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka v České republice je AAA. Další názvy plemene jsou Mops, Pug, Karlin nebo Carlino.

Historie plemene mops

Mops pochází podle všech indicií z Číny, kde byli podobní psi s krátkou lebkou chováni od nepaměti (uvádí se období 1700 př. n. l). Historicky první podložený důkaz existence mopse pochází až z roku 1572 z Holandska. Zde totiž ostražití mopsové zachránili Viléma Oranžského před atentátem. Tím malý mops ovlivnil evropské dějiny a stal se miláčkem v Holandsku vládnoucímu rodu Oranžských.

V roce 1688 Vilém III. odváží mopse do Anglie. V 18. století je mops populární v Německu, ale objeví se i v Rusku, v Rakousku, ve Francii a ve Španělsku. Na počátku 20. století ale mops téměř vymizí.

Mopse si oblíbila i anglická královna Viktorie, což mohlo mít za následek vzrůst jeho popularity. Dnes drží nad tímto plemenem patronát Velká Británie. Mops se stal společenským psem oblíbeným na celém světě.

VIDEA plemene mops

Pro videa s plemenem mops klikněte ZDE

FCI
Společenské a toy psi
Využití
Dekorativní psi
Velikost
Malá plemena
Původ plemene
Tibet
Výška v kohoutku
25 – 28 cm
Hmotnost v dospělosti
6,3 – 8,1
Věk
13 – 15
Délka srsti
krátká
Péče o srst
nepravidelná
Vztah k dětem
velmi dobrý
Vztah k ost. zvířatum
velmi dobrý
Náročnost na výchovu
nenáročný
Náročnost na pohyb
nenáročný
Vhodné prostředí
jakékoliv
Využití psa
společník, pro seniory
Časová náročnost
půl den
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]